Facebook reklam modelleri nelerdir sorusu, son zamanlarda merak edilen konular arasında yer almaktadır. Firmalar veya büyük markalar, Facebook ve Instagram üzerinden reklam verme işlemine büyük önem vermektedir. Çünkü milyonlarca kişi sosyal medya üzerinden reklamları takip etmekte ve ürün satın alma işlemi gerçekleştirmektedir. Facebook Busıness Manager hesabı üzerinden verilen reklamlar ile çok kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmak mümkündür.  Facebook’ta reklam vermek isteyen kişiler, birkaç reklam modeliyle karşı karşıya kalmaktadır. Öncelikle reklam vermeden önce  firmanın bir amaç belirlemesi gerekir. Reklam fikri ve bu reklamın amacı aynı doğrultuda gerçekleşirse, daha fazla kişiye ulaşma imkânı sağlanır. Belli bir stratejiye sahip olmayan reklamlar, para kaybetmekten başka hiçbir işe yaramamaktadır. Facebook reklam modelleri açıklanacak olursa;

Erişim Reklamları

Facebook reklam modelleri nelerdir sorusuna verilecek cevaplar arasında ilk sırada erişim reklamları almaktadır. Bu reklamlar kısıtlı bütçe ile birçok kişiye ulaşma imkânı sunmaktadır. Firmaların verdikleri bu reklamlar, daha fazla kişiye ulaşmak için 24 saatte bir aynı kişiye gösterilmektedir. Böylelikle avantajlı reklam modelleri içerisinde yer alır.

Trafik Reklamları

Bu reklamlar sayesinde firmaların oluşturdukları web siteler veya uygulamalara daha fazla kullanıcı çekme işlemi sağlanmaktadır. Verilen reklamlara tıklanarak, uygulamalara kısa sürede girilme işlemi gerçekleştirilir. Trafik reklamlarında birden çok format kullanılır ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekme işlemi sağlanır. Bu formatlardan bahsedilecek olursa;

Etkileşim Reklamları

Bir gönderinin daha fazla etkileşim alması ve birçok kişiye ulaşılarak dikkat çekmesi isteniyorsa, bu reklam modeli tercih edilebilir. Kendi arasında üçe ayrılan bu model oldukça etkili hizmet sağlamaktadır. Farklı alanlarda etkileşim alınmasına yardımcı olan, etkileşim reklam modellerinden kısaca bahsedilecek olursa;

Uygulama Yüklemeleri Reklamları

Mobil uygulamaların birçok kişiye ulaşması ve indirilmesini sağlamak için tercih edilen reklam modelidir. Facebook Business hesabından bazı ufak tefek işlemler gerçekleştirilerek, App store veya Play storeye entegrasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Bu sayede reklam verme sağlanır.

Video Görüntülemeleri Reklamları

Bu reklam modelinde videoların görüntülenmelerinin daha yüksek olması sağlanmaktadır. Tercih eden kişiler tarafından birçok avantaj sağlar. Videoları izleyen kişiler yüzdelik dilimlere göre ayrılmaktadır. Aynı zamanda videoları izleyen kişiler, videoları ne kadar süre izlediklerine bağlı olarak bölümlere ayrılır.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Diğer reklam modellerinden biraz maliyetli olan bir reklam çeşididir. Potansiyel müşterilerin ne kadar olduğuna bağlı olarak listeler belirlenir ve Facebook veri tabanında saklanır. Daha sonra Excel yoluyla dışarı aktarılır. Facebook üzerinden formu dolduran kişilere gönderilen reklam türüdür.

Dönüşüm Reklamları

Facebook reklam modelleri nelerdir sorusu baz alındığında, listenin son sırasında yer alan reklam modelidir. Bu platform üzerinden ürün veya hizmet satışı yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen reklam modelleri arasında yer alır. Satılacak ürüne veya hizmete dönüşüm sağlanması kapsamına girer. Dijital ortamda e-ticaret sitelerinin en çok tercih ettiği reklam modelleri arasındadır. Bu şekilde reklam vermek isteyen kişiler, Facebook Pixel’i sitelerine kurmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir