Yeniden pazarlama nedir açıklanacak olursa, diğer adı remarketing olan bu terim pazarlama alanında son derece popülerdir. Genellikle web sitelerine veya e-ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin istenilen aksiyonu neden gerçekleştiremediklerinin araştırılması ve böylece yeniden pazarlama stratejisinin oluşturulmasını kapsar. Daha detaylı bir şekilde açıklamak için örneklendirilecek olursa; bir ürün veya hizmeti pazarlayan kişilerin farklı araçlar ile bu sitelere müşteri çekmeleridir. Siteye gelen müşterilerin bir ürün satın almayıp inceleyip çıkması, sepete ekleyip kargo parasını gördükten sonra vazgeçip siteden çıkması ve ödeme seçeneklerini uygun bulmayarak siteden çıkan üyelere farklı araçlarla ulaşarak tekrar siteye çekmeyi kapsamaktadır. Yeniden pazarlama kapsamında birçok reklam ve tanıtım yayınlanmaktadır. Kullanıcılar başka sitelerde alışveriş veya gezinti yaparken, Google robotu tarafından arşivlenen bilgiler sayesinde bu kişilere site ile ilgili görseller gösterilir ve sitenin hatırlatması yapılır.

Remarketing Nasıl Çalışır?

Yeniden pazarlama nedir ve nasıl çalışır kavramı biraz karışık olsa da aslında oldukça net bir şekilde açıklanabilir. Bir web sitesine Javascript kod eklenmesiyle yeniden pazarlama stratejisi başlamış olur. Eklenen kod sayesinde siteye gelen müşterilerin davranışları izlenmektedir. Müşterilerin hangi ürünlere ilgili oldukları ve hangi kategorilerde gezdikleri gibi işlemler kaydedilir. Aynı zamanda bir ürünü beğendiği hâlde satın almayan müşterilerin bilgileri de kaydedilmektedir. Siteye yerleştirilen kod ile birden fazla liste oluşturulması mümkündür. Bilgileri kaydedilen müşterilerin başka sitelerde gezmeleri durumunda, elde edilen bilgiler sayesinde müşterilere ilgilendikleri ürünlerin görselleri gösterilir ve yeniden pazarlama kapsamında tekrar ilgilerini çekmesi sağlanır. Bu şekilde yeniden pazarlama gerçekleşmiş olur.

Google AdWords Yeniden Pazarlama

Google adwords ile yeniden pazarlama nedir ve nasıl işlemlerle gerçekleştirilir sorusu son dönemlerde merak edilmektedir. Yeniden pazarlama stratejisi ile kaybedilen potansiyel müşterileri geri kazanma işlemi sağlanmaktadır. Müşterilerin satın almadıkları ürünleri tekrar görmelerinin sağlanması şeklinde gerçekleşen yeniden pazarlama sistemi, yeni nesil pazarlama teknikleri arasında yer alır. Bu yöntemin birçok modeli vardır ancak en çok kullanılanı Google adwords ile yapılan yeniden pazarlama yöntemidir. Bu yöntemden detaylı bir şekilde bahsedilecek olursa;

Bu işlemlerin ardından ilgili reklam kampanyaları sayfasına girilerek, hedef kitleler bölümüne girilmelidir. Ardından hedef kitle ekle ve gözat seçenekleriyle, işletmenizle etkileşimde bulunma biçimlerine tıklanmalıdır. Son olarak ise web sitesini ziyaret eden kullanıcılar bölümünden oluşturulan hedef kitlelere ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir